ورمی کمپوست یا کود گاوی؟
5 (1)

ورمی کمپوست یا کود گاوی

اکنون زمان پاسخ گویی به به این سوال است. ” ورمی کمپوست یا کود گاوی ” سالهاست که در کشاورزی و باغداری از کود گاوی استفاده می‌ شود. ورمی کمپوست پدیده ای نوپا بحساب می‌آید. در ادامه به بررسی مزایا و معایت میان ورمی‌کمپوست و کود گاوی می‌پردازیم.

ورمی کمپوست یا کود گاوی

ورمی کمپوست و کود دامی به عنوان کودهای طبیعی کارآمد شناخته شده اند. هر دو از نظر مواد مغذی غنی هستند ، اما از نظر شکل گیری بسیار متفاوت هستند. ورمی کمپوست از فرآیند کرم ساخته می شود، در حالی که کود از حیوانات دیگر، به طور معمول از گاو تشکیل می شود.

همانطور که می دانید استفاده ازکود ارگانیک جهت افزایش غنای خاک امری مرسوم میان کشاورزان و باغداران و پرورش دهندگان انواع گیاهان است. در این مقاله قصد داریم انتخاب صحیح بین ورمی کمپوست و کود گاوی داشته باشیم.

اما ممکن است هر دو شکل کود آلی برابر نباشد.

آیا ورمی کمپوست از کود بهتر است؟ به طور کلی ورمی کمپوست بهتر از کود است. از نظر:

 • در دسترس بودن و در دسترس بودن
 • مقرون به صرفه بودن
 • سهولت نظارت
 • ذخیره سازی
 • تعداد مواد مغذی

با این حال، عوامل مختلفی وجود دارد که به این پاسخ می پردازد. و این بدان معنی نیست که کود کود خوبی نیست. به خواندن ادامه دهید تا بفهمید چطور و چرا ورمی کمپوست بهتر از کود است و آیا شما آمادگی ایجاد تغییر را دارید یا نه.

چند مزیت کود گاوی:

 • دارای مواد مغذی برای گیاه
 • ارگانیک بودن
 • سهولت در مصرف

معایب کود گاوی

 • هدر رفتن منابع آبی
 • وجود آفات
 • صدمه احتمالی به بافت گیاهان
 • عدم وجود آنزیم‌ها و ریز مغذی های لازم

برخی از مزایای ورمی کمپوست

مصرف کود گاوی در 1 هکتار حدود 30 تن و مصرف ورمی‌کمپوست بین 5 الی 10 تن می‌باشد.

cow dung افزایش هزینه‌های کارگری تا میزان هم وزن خود برای وجین علف‌های هرز دارد. زیرا علف هرز حاصل توان تولیدی خاک و زمین را برای باروری خود جذب می کند.

میزان مصرف کود گاوی حدود 3 برابر بیشتر از کود ورمی‌کمپوست است.

vermicompost افزایش 20 الی 70 درصدی در میزان محصول دارد. ورمی کمپوست تقریبا یک سوم کود گاوی برای این میزان افزایش محصول کافیست. بنابراین کیفیت بیشتر

این میزان در مقابل باغچه و باغ فاحش تر خواهد بود به طوری که کسانی که حتی یک بار از کود ورمی‌کمپوست سرند شده برای باغچه خود استفاده کرده اند. دیگر کود گاوی را پیشنهاد نمی‌کنند.

شگفتی های ورمی کمپوست

موارد بسیاری از شگفتی های ورمی کمپوست گفته شد. اگر همچنان سوال این است ورمی کمپوست یا کود گاوی ؟ در ادامه دلایل بیشتری بر شما آشکار خواهیم کرد.

اما بخاطر اثر بخشی فوق العاده بر‌ روی خاک می توان از این کود هر سه سال یکبار استفاده کرد در حالی که کودگاوی هر سال نیاز به تجدید دارد. و این خود سبب کاهش هزینه ها می‌شود.
همانطور که می‌بینید کود گاوی تنها در نگاه اول هزینه کمی دارد. اما زمانی که هزینه ها را محاسبه کنیم ورمی کمپوست صرفه اقتصادی و کیفی بسیار بالاتری دارد.
با بررسی دقیق تر هزینه و میزان سود برای انتخاب ورمی کمپوست یا کود گاوی مشخص شد که علاوه بر کیفیت برتر کود ارگانیک ورمی‌کمپوست هزینه کمتری نیاز دارد. پس صرفه اقتصادی

چرا ورمی کمپوست از کود بهتر است؟

در دسترس بودن و در دسترس بودن

تا زمانی که گاو یا اسب نداشته باشید یا در مجاورت مزرعه با گاو زندگی کنید ، تهیه کود کود کمی چالش برانگیز است. همچنین کمی پیچیده تر از جمع کردن برخی از فضولات گاو و پرتاب کردن آنها در باغ است. کل مراحل کود کمپوست معمولاً حداقل سه الی شش ماه طول می کشد .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *